Sprzeciw od nakazu zapłaty - jak napisać?
Antywindykacja

Sprzeciw od nakazu zapłaty – jak napisać?

Sprzeciw od nakazu zapłaty – jak napisać? Jakie zarzuty podnieść w piśmie do sądu? Sprawdź jak się bronić w sądzie!

Sprawa w sądzie dla wielu osób jest czymś nowym i stresującym. Dostajesz pismo z sądu, w którym sąd informuje Cię, że doręcza Ci nakaz zapłaty razem z pozwem. Wszystko jest napisane takim nie do końca zrozumiałym językiem, czytasz jedno zdanie dwa razy, aby zrozumieć sens… Wreszcie przebrnąłeś przez pismo z sądu, pozew i wszystkie załączniki. Pojawia się pytanie: i co teraz z tym zrobić? Co właściwie mam odpisać?

Czasami może pojawić się w Twojej głowie myśl, że może lepiej to zignorować? Lepiej tego nie rób, bo raczej na tym nic nie zyskasz, chyba że uważasz, że nakaz jest słuszny. Jeśli się z nim nie zgadzasz, możesz walczyć w sądzie. Dzisiaj powiem Ci jak możesz to zrobić.

W dzisiejszym wpisie udzielę Ci kilku wskazówek, z których warto skorzystać jeśli dostałeś nakaz zapłaty z sądu. Pamiętaj, że każda sprawa jest inna, więc może wymagać podjęcia innych, specyficznych kroków.

Sprzeciw od nakazu zapłaty – termin

Na napisanie i wysłanie sprzeciwu od nakazu zapłaty masz dwa tygodnie. Pamiętaj, odpowiedź w terminie jest bardzo ważna! W przypadku nakazu zapłaty przekroczenie terminu spowoduje, że nakaz się uprawomocni, a sprawa, po nadaniu nakazowi klauzuli wykonalności, będzie mogła trafić do komornika.

Oczywiście możesz złożyć wniosek o przywrócenie terminu, ale musisz powołać poważne okoliczności, które obiektywnie uniemożliwiły Ci złożenie pisma w terminie. Pismo będziesz musiał złożyć w ciągu 7 dni od ustania tych okoliczności. Razem z takim wnioskiem powinieneś złożyć spóźnione pismo, czyli sprzeciw od nakazu zapłaty. Lepiej nie narażać się na dodatkowy stres, tylko pilnować terminu 🙂

Sprzeciw od nakazu zapłaty – jak napisać?

Sprzeciw od nakazu zapłaty należy napisać, jeśli sąd wydał nakaz w postępowaniu upominawczym. Natomiast, jeśli to było postępowanie nakazowe, możesz złożyć zarzuty od nakazu zapłaty. Informacje podane w artykule będą Ci pomocne również przy pisaniu zarzutów.

Pierwszą czynnością jaką powinieneś zrobić jest dokładne zapoznanie się z pozwem. Czy zgadzasz się ze wskazanymi tam okolicznościami? Czy może jednak wszystko jest przeinaczone? A może uważasz, że nie powinieneś płacić w ogóle lub powinieneś zapłacić mniej niż sąd zasądził w nakazie? W sprzeciwie powinieneś podnieść wszystkie zarzuty wobec roszczeniu osoby, która Cię pozwała.

W swoim sprzeciwie opisz sprawę tak, jak Ty ją widzisz, dlaczego ta kwota nie powinna być zasądzona? Dlaczego nie jesteś zobowiązany do zapłaty? Jeśli łączy Cię z osobą, która Cię pozwała umowa, powołaj się na nią. A może osoba, która Cię pozwała jest Ci winna pieniądze? Poniżej opisałam zarzuty, które możesz powołać w piśmie.

Sprzeciw od nakazu zapłaty – przykładowe zarzuty

 • zarzut przedawnienia – roszczenia pieniężne przedawniają się, jeśli jest to stary dług warto sprawdzić czy się nie przedawnił – jeśli chcesz wiedzieć więcej o przedawnieniu kliknij tutaj.
 • zarzut potrącenia – jeśli osoba, która Cię pozwała również jest Ci winna pieniądze, możesz zgłosić zarzut potrącenia. W takim przypadku Twój dług dochodzony pozwem zostanie pomniejszony o Twoją wierzytelność wobec powoda. Jeśli Twoja wierzytelność jest wyższa, potrącenie może doprowadzić do Twojej 100% wygranej.
 • powództwo wzajemne – polega na tym, że w odpowiedzi na pozew, Ty również pozywasz osobę, która Cię pozwała. Możesz to zrobić, jeśli Ty również masz wierzytelność związaną ze sprawą, która jest w sądzie, albo Twoja wierzytelność nadaje się do potrącenia. Co wybrać, zarzut potrącenia, czy powództwo wzajemne? Zdecydowania powództwo wzajemne, jeśli Twoja wierzytelność jest wyższa niż dług dochodzony pozwem! Masz szansę na podwójną wygraną – pozew przeciwko Tobie może zostać oddalony i na Twoją rzecz zostanie zasądzona wierzytelność.
 • zarzut poddania sprawy pod mediację – możesz go zgłosić jeśli umawiałeś się z osobą, która Cię pozwała, że przed skierowaniem sprawy do sądu spróbujecie polubownie rozwiązać spór w drodze mediacji, a takiej próby nie było. Taki zarzut nie doprowadzi do oddalenia powództwa, czyli Twojej wygranej, ale może dać Ci szansę “dogadać się” i zmniejszyć koszty postępowania.
 • zarzut niewłaściwości sądu – jeśli sprawa sądowa wynika z zawartej przez Ciebie umowy, to w umowie tej może być wskazane, że spór rozstrzygnie konkretny sąd. Jeśli z pisma sądowego wynika, że inny sąd rozpoznaje tą sprawę, zastanów się nad tym zarzutem. Może się zdarzyć, że do sądu wybranego w umowie będzie Ci łatwiej dojechać na rozprawę.

Kwestie formalne

Pismo do sądu powinno mieć usystematyzowany wygląd. Niektóre informacje powinieneś podać, aby nie narazić się na wezwanie sądu do uzupełnienia braków formalnych. Najlepiej zachowaj ten format:

 • miejscowość i data;
 • sąd, do którego kierujesz pismo – jest wskazany na kopercie oraz na piśmie przewodnim z sądu;
 • wymień strony – opisz osobę, która Cię pozwała, ona jest “powodem”, Ty “pozwanym”. Podaj swój adres, a jeśli jesteś przedsiębiorcą – również adres email, lub napisz, że go nie posiadasz;
 • napisz sygn. akt sprawy – jest podana na piśmie przewodnim;
 • napisz o co wnosisz – w tym wypadku napisz, że wnosisz sprzeciw od nakazu zapłaty oraz o zasądzenie na Twoją rzecz kosztów postępowania;
 • powołaj dowody, które uzasadniają Twoje stanowisko – mogą to być dokumenty, świadkowie, a nawet, jeśli tego wymaga sprawa, dowód z opinii biegłego sądowego;
 • uzasadnij swoje stanowisko – opisz dokładnie jak Twoim zdaniem wygląda ta sprawa oraz przytocz zarzuty;
 • podpisz się własnoręcznie;
 • załącz dokumenty, które uzasadniają Twoje stanowisko;
 • załącz odpis, czyli takie samo pismo jak do sądu, łącznie z załącznikami. Odpis załączasz, aby sąd mógł go wysłać drugiej stronie. Jeżeli powodów jest więcej, powinieneś załączyć tyle, żeby wystarczyło dla wszystkich.

Sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga uiszczenia opłaty sądowej, więc na tym etapie nie ponosisz żadnych kosztów.

To wszystkie wskazówki, jakie dla Ciebie przygotowałam. Jeśli nie wiesz jak dobrze poprowadzić tę sprawę, rozważ czy nie warto powierzyć jej prawnikowi.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do kontaktu. Możesz umówić się na spotkanie w kancelarii w Warszawie lub na poradę online. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Marta Kleczaj
Prawnik Zadłużonych

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!