Grafika na blogu Prawnik Zadłużonych
Egzekucja

Jak zmniejszyć koszty egzekucji?

Jak zmniejszyć koszty egzekucji? Co wpływa na wysokość opłaty komorniczej, którą pobiera komornik? Sprawdź dwa legalne sposoby zmniejszenia opłat egzekucyjnych!

Jak zmniejszyć koszty egzekucji?

Koszty komornicze obejmują wydatki oraz opłaty komornicze. Koszty te ustala komornik na podstawie ustawy o kosztach komorniczych. Możesz kontrolować prawidłowość ustalania przez komornika kosztów postępowania egzekucyjnego. W razie, gdy zauważysz nieprawidłowości możesz na nie reagować poprzez złożenie skargi na czynności komornika.

Koszty komornicze obciążają co do zasady dłużnika, to on w większości przypadków będzie musiał końcowo je ponieść. Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy to wierzyciel poniesie koszty postępowania egzekucyjnego, ale to temat na osobny artykuł (jeśli interesuje Cię ten temat daj znać w komentarzu – będzie dla mnie motywacją do jego napisania 🙂 ). Komornik wyegzekwuje koszty razem z należnością wierzyciela. Co więcej, koszty te są zaspakajane z pierwszeństwem przed należnościami wierzyciela.

Niewiele osób wie, że ma wpływ na wysokość kosztów postępowania egzekucyjnego. Dzisiaj zaprezentuję Ci dwa sposoby jak to zrobić. Jeden wymaga od Ciebie działania i de facto szybkiej zapłaty, ale zmniejszenie opłaty następuje automatycznie. Drugi sposób to wniosek o obniżenie opłaty już naliczonej.

Sprawdź także: Ile komornik może zabrać z pensji w 2021 roku?

1. Szybka spłata długu na konto komornika

Być może jesteś rozczarowany tego typu radą ze strony Twojego prawnika. Postaram się jednak usprawiedliwić i nakreślić Ci korzyści jakie odniesiesz oraz sytuacje, w których warto skorzystać z tego sposobu.

Podstawowa wysokość opłaty egzekucyjnej jaką pobiera komornik w sprawie o egzekucję świadczeń pieniężnych wynosi aż 10% wyegzekwowanego świadczenia. Do świadczenia egzekwowanego przez komornika wlicza się nie tylko kwotę należności głównej, ale również odsetki.

Jeżeli jednak w terminie miesiąca od dnia doręczenia zawiadomienia o wszczęciu egzekucji wpłacisz komornikowi całość lub część egzekwowanego świadczenia, komornik ściągnie od Ciebie opłatę stosunkową w wysokości 3% wartości wyegzekwowanego w ten sposób świadczenia, nie mniej jednak niż 150 zł. Wobec tego opłata egzekucyjna jest mniejsza o 7%.

Korzyść jest duża, możesz zaoszczędzić na opłacie egzekucyjnej sporo pieniędzy. Kiedy jednak warto skorzystać z tego sposobu? W każdym przypadku, gdy Twój dług jest bezsporny, lub skorzystałeś już ze wszystkich sposobów zwalczania długu, a one okazały się bezskuteczne. Innymi słowy warto wpłacić dobrowolnie dług na konto komornika jeżeli nie masz prawnych podstaw do kwestionowania długu lub zasadności egzekucji.

Wpłata może nastąpić zarówno gotówką, jak i przelewem na konto komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne. Ważne jednak, aby została zaksięgowana przed upływem miesiąca od zawiadomienia Cię o egzekucji. Jeśli dokonasz dobrowolnej wpłaty po upływie miesiąca od zawiadomienia, komornik ma prawo naliczyć opłatę w wysokości 10% wyegzekwowanego świadczenia.

2. Wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej

Kolejnym sposobem obniżenia kosztów komorniczych jest złożenie wniosku o obniżenie opłaty egzekucyjnej. Ten sposób obniżenia kosztów postępowania egzekucyjnego jest “gorszy” od poprzedniego, dlatego że nie zawsze jest skuteczny – są konkretne przesłanki, które podlegają ocenie sądu. Niemniej jednak możesz z niego skorzystać jeśli nie masz środków, aby skorzystać z pierwszego sposobu obniżenia kosztów postępowania egzekucyjnego.

Przesłanką obniżenia opłaty są okoliczności odnoszące się do nakładu pracy komornika lub Twojej sytuacji majątkowej oraz wysokości Twoich dochodów. We wniosku powinieneś wykazać okoliczności, które przemawiają za obniżeniem opłaty egzekucyjnej. Jeśli chodzi o nakład pracy komornika powinieneś wskazać, że był on niski – komornik nie wykonał wielu czynności, aby wyegzekwować dług. Przykładowo spłaciłeś dług dobrowolnie na konto komornika, ale z przekroczeniem terminu, który pozwoliłby Ci na obniżenie opłaty do 3%. Powołując się zaś na swoją sytuację majątkową i dochody załącz odpowiednie dowody.

Wniosek powinieneś złożyć do komornika prowadzącego egzekucję w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia komornika o pobraniu lub obciążeniu Cię opłatą. Wniosek zostanie rozpoznany przez komornika w terminie 3 dni jeśli uwzględni on Twój wniosek w całości. Jeśli nie uwzględnia wniosku ma obowiązek uzasadnić postanowienie i przekazać je wraz z aktami sprawy do sądu, który rozpozna Twój wniosek. Wniosek jest wolny od opłat sądowych.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do kontaktu. Możesz umówić się na spotkanie w kancelarii w Warszawie lub na poradę online. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Marta Kleczaj
Prawnik Zadłużonych

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!