Jak ogłosić upadłość konsumencką? Grafika na blogu Prawnik Zadłużonych
Upadłość konsumencka

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Zastanawiasz się jak ogłosić upadłość konsumencką? Jak sporządzić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej oraz ile kosztuje upadłość konsumencka? Te pytania w dobie pandemii zadaje sobie coraz więcej Polaków.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka to jeden ze sposobów wyjścia z długów. Z uwagi na dotkliwe skutki ogłoszenia upadłości, doradzany przeze mnie w ostateczności.

Jeżeli czytasz ten wpis, najprawdopodobniej posiadasz znaczne zadłużenie, które przekracza Twoje obecne możliwości zarobkowe. Jeśli nie jesteś w stanie na bieżąco spłacać swoich długów, a jednocześnie nie prowadzisz działalności gospodarczej, warto rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka nie jest ogłaszana z urzędu. Jeśli chcesz ogłosić upadłość konsumencką powinieneś złożyć wniosek do sądu, który rozpatrzy Twoją sprawę, a następnie ogłosi Twoją upadłość.

Zobacz również: Warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Jeśli chcesz ogłosić upadłość konsumencką powinieneś złożyć do sądu wniosek. Wniosek składa się na formularzu. Formularz do pobrania znajdziesz tutaj.

Wniosek powinieneś wypełnić czytelnie i dokładnie. Wiedz, że na formularzu składasz oświadczenie o prawdziwości podanych informacji. Za podanie nieprawdziwych informacji ponosisz odpowiedzialność odszkodowawczą. Ponadto podanie nieprawdziwych informacji we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej stanowi przestępstwo. Chociażby z tych względów warto kilka dni wcześniej przygotować się do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Wniosek składa się do sądu rejonowego, w okręgu którego osoba zadłużona ma miejsce zamieszkania. Sprawami upadłościowymi zajmują się specjalnie do tego utworzone wydziały gospodarcze. Nie w każdym sądzie rejonowym znajduje się taki wydział, dlatego też niekoniecznie będzie to sąd, z którego zazwyczaj korzystałeś. Jeśli wniosek złożysz do niewłaściwego sądu, Twój wniosek zostanie przekazany do sądu właściwego. Procedura przekazania Twojego wniosku do sądu właściwego może jednak potrwać nawet 1 – 2 miesiące, dlatego jeśli nie wiesz gdzie złożyć wniosek lub jak go poprawnie wypełnić, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Ile kosztuje upadłość konsumencka?

Od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy uiścić opłatę sądową w wysokości 30 zł. Opłatę powinieneś zapłacić na rachunek bankowy sądu, do którego składasz wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Dodatkowo upadły obowiązany jest do zapłaty kosztów postępowania upadłościowego, których wysokość zależna jest m.in. od długości trwania postępowania upadłościowego oraz czynności, które zostaną tam dokonane.

Upadłość konsumencka co dalej?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to dopiero początek drogi do oddłużenia. Proces wychodzenia z długów potrwa do 3 lat, a jeśli sąd stwierdzi, że upadły zadłużył się umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa, nawet do 7 lat. Proces ten zakończy się jednak oddłużeniem. Długi niespłacone zostaną umorzone, zatem opłaca się, prawda? 🙂

Jeśli potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do kontaktu. Możesz umówić się na spotkanie w kancelarii w Warszawie lub na poradę online. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Marta Kleczaj
Prawnik Zadłużonych

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!