Ile komornik może zabrać z pensji w 2021 roku?
Egzekucja

Ile komornik może zabrać z pensji w 2021 roku?

Ile komornik może zabrać z pensji w 2021 roku? Potrącenia komornicze – sprawdź ile wypłaty komornik pobierze na poczet spłaty długu. Wynagrodzenie z umowy zlecenie lub umowy o dzieło – czy potrącenie komornicze będzie wyższe niż z umowy o pracę?

Ile komornik może zabrać z pensji w 2021 roku?

Postępowanie egzekucyjne ma duży wpływ na nasze życie. Jednym ze skutków wszczęcia egzekucji jest to, że nasze długi, dotąd sprawa prywatna, stają się również sprawą naszego pracodawcy. Komornik uzyskuje informacje gdzie pracujemy, a następnie wysyła do pracodawcy pismo z żądaniem przekazywania części Twojego wynagrodzenia na konto na poczet egzekucji.

Kwota, którą komornik może potrącić z wynagrodzenia w dużej mierze zależy od rodzaju umowy oraz wysokości wynagrodzenia, które otrzymujemy. Jednak kluczowe znaczenie ma, jak się niedługo przekonasz, to jakiego rodzaju dług jest egzekwowany. Tutaj mamy podstawowe rozróżnienie na długi alimentacyjne oraz długi niealimentacyjne, tj. wszystkie pozostałe długi, np. kredyty, pożyczki.

Sprawdź również: Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Potrącenie komornicze z umowy o pracę

Przy umowie o pracę komornik może pobrać na poczet spłaty długu:

  • 60% wynagrodzenia – przy egzekucji długów alimentacyjnych;
  • 50% wynagrodzenia – przy egzekucji długów niealimentacyjnych.

Podane procentowe zestawienie jest niezależne od liczby długów i postępowań egzekucyjnych, które się przeciwko Tobie toczą – jest to łączna suma, którą można potrącić z wynagrodzenia. Jeśli masz zarówno długi alimentacyjne oraz niealimentacyjne z każdej Twojej wypłaty powinno zostać co najmniej 40% wynagrodzenia. Jeśli pracodawca wypłacił Ci mniej pieniędzy – reaguj! O tym jak zachować się w takiej sytuacji dowiesz się w kolejnym wpisie. Jeśli jesteś zainteresowany zaglądaj do mnie na bieżąco 🙂

Czy są to jedyne ograniczenia w egzekucji z wynagrodzenia za pracę? To zależy od naszego podstawowego rozróżnienia długów. Jeśli chodzi o długi alimentacyjne tak, to już wszystkie ograniczenia egzekucji.

Przy długach niealimentacyjnych istnieje jeszcze jedno ograniczenie egzekucji z wynagrodzenia za pracę – dłużnikowi musi zostać co najmniej tzw. minimalna krajowa. Jeśli więc zarabiasz minimalną krajową i masz wyłącznie długi niealimentacyjne z Twojej pensji nic nie zostanie potrącone. W 2021 r. minimalna krajowa wynosi 2.800 zł brutto (czyli 2.062 zł netto). Przy niepełnym etacie kwota ta zostaje proporcjonalnie zmniejszona do wymiaru czasu pracy.

Dodatkowe składniki wynagrodzenia

Niedawno, przy okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pytaliście mnie o to, czy premie na święta podlegają egzekucji. Niestety tak i to w pełnej wysokości.

Nagroda, premia roczna oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.

Potrącenie komornicze z umów cywilnoprawnych

Umowy cywilnoprawne takie jak umowa zlecenie, umowa o dzieło od niedawna są chronione podobnie jak umowa o pracę.

Nie jest to jednak ochrona automatyczna, tak jak w przypadku umowy o pracę i nie dotyczy wszystkich umów cywilnoprawnych.

Aby zastosować ograniczenia egzekucji z umów cywilnoprawnych takie jak w przypadku umowy o pracę konieczne jest spełnienie następujących warunków:

  • dochód z umowy należy do świadczeń powtarzających się – to nie jest jednorazowe, dodatkowe zlecenie, to jest umowa, która wykonywana jest przez jakiś czas, a wynagrodzenie jest periodyczne;
  • celem umowy jest zapewnienie utrzymania albo
  • dochód z umowy cywilnoprawnej stanowi jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną.

Kryterium zapewnienia utrzymania co prawda łatwo spełnić – każdy nasz dochód przyczynia się zwykle do naszego utrzymania. Problem pojawia się, jeśli do tej pory pracowałeś jedynie dorywczo, dla różnych podmiotów, na podstawie umów o dzieło. W takim przypadku może okazać się, że komornik zabierze 100% Twojej pensji.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do kontaktu. Możesz umówić się na spotkanie w kancelarii w Warszawie lub na poradę online. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Marta Kleczaj
Prawnik Zadłużonych

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!